Dinamo umilește Rapidul pe Giuleşti

Meci de infract pentru giuleșteni în derby-ul cu marea rivală din Ștefan cel Mare. Dinamo se impune cu scorul de 3-0 în faţa Rapidului, deşi a jucat aproape tot meciul cu un om în minus. În minutul 7, rapidiştii au crezut că au tras lozul cel mare, când Nedelcearu a primit roşu direct pentru un fault la Buş.

După eliminare, Rapid nu a reuşit prea multe, deşi Dinamo se hazardase în apărare, mulţumindu-se să lovească numai pe contre.

În minutul 38, Cordoş deschide scorul pentru câinii roşii dintr-un corner. Bilinski a avut după aceea ocazia de a închide meciul încă de la pauză, însă s-a împiedicat cu poarta goală.

În cea de a doua repriză, Rapid, presată de fani, a atacat disperată buturile porţii apărate de Traian Marc, însă fără vreun rezultat. În minutul 83, Marius Alexe duce scorul la 2-0, după un nou contraatac.

În prelungiri, arbitrul Alexandru Tudor arată punctul de la 11 metri pentru Dinamo, după ce Ioan Mera îl faultează pe Grecu, iar Bărboianu marchează fără probleme.

Astfel, partida se termină 3-0 pentru Dinamo, iar Rapid continuă seria meciurilor dezamăgitoare.

Rapid (4-2-3-1): Drăghia – Tînc, Iacob, Mera, Mendy – Negru (65′ Săndulescu), Călin – Cojocnean (70′ Martin), Coman, Buș – Balint (58′ Milinceanu). Antrenor: Ionel Ganea.

Dinamo (4-2-3-1): Marc – Fai, Nedelcearu, Cordoș, Filip – Boubacar, Bărboianu – Lazăr, Matei (81′ Grecu), Rotariu (73′ Gavrilă) – Bilinski (57′ Alexe)Antrenor: Flavius Stoican.