Dinamo obține prima victorie în campionat împotriva CSU Craiova

dinamo_bucuresti

Dinamo și CSU Craiova au lăsat impresia că vor scoate un scor alb și vor remiza pentru a treia oară la rând în meciurile directe, dar Rotariu a dat un gol superb și aduce prima victorie în campionat pentru dinamoviști.

Vătăjelu a avut o intervenţie providenţială în minutul 11, în faţa lui Nedelcearu, excelent găsit de Rotariu. Oltenii au răspuns prin Bawab, al cărui şut a fost respins de Cerniauskas. Rotariu a apărut apoi şi la finalizare, însă a deviat peste poartă centrarea lui Steliano Filip.

Căpitan în premieră, croatul Vojnovic a ratat şi el o şansă importantă până la pauză. Filip s-a ciocnit de Băluţă la patru minute de la reluare şi nu a mai putut continua. Fundaşul stânga a fost transportat imediat la Spitalul de Urgenţă.

Curelea a încercat să îl surprindă pe Cerniauskas în minutul 55, iar Valentin Lazăr a ratat incredibil, după o bâlbâială a lui Bălgrădean. În minutul 86, Dinamo a dat lovitura prin Rotariu, după centrarea excelentă a camerunezului Fai. Scor final 1-0 pentru Dinamo și primul succes pentru alb-roşii în acest sezon.

11223850_929622270432454_3779472141433829651_n

Dinamo are patru puncte după primele două etape, în timp ce craiovenii rămân cu un singur punct și fără gol marcat.

FC Dinamo București — CS Universitatea Craiova 1-0 (0-0), Stadion Dinamo — București
A marcat: Dorin Rotariu (86).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenți: Miklos Istvan Nagy (Cluj-Napoca), Valentin Avram (București); arbitru de rezervă: Eduard Ioniță (Constanța)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) — CCA, Viorel Ilinca (Pitești) — LPF