DezASTRA! Vicecampioana României, umilită la Zagreb

Început de coşmar pentru Astra Giurgiu în grupele Europa League. Vicecampioana României a fost practic călcată în picioare de campioana Croaţiei, Dinamo Zagreb, care a câştigat cu un categoric 5-1 (3-0). Câştigătoarea partidei s-a stabilit încă din prima repriză. Croaţii au intrat la pauză cu un avantaj absolut liniştitor, de 3-0, iar algerianul Soudani a marcat toate cele trei goluri (min. 17, 25, 45).

Repriza secundă a fost una în care Astra a mai arătat ceva fotbal, dar pe tabelă au punctat tot croaţii, prin noul intrat Henriquez (min. 70). Vicecampioana României a reuşit golul de onoare prin Chiţu (min.82), dar a terminat meciul la fel de prost cum l-a început. Puştiul de 17 ani al gazdelor, Corici, a închis tabela cu un şut în diagonală, iar la finalul meciului tabela arăta un rezultat ruşinos pentru echipa antrenată de Daniel Isăilă: Dinamo Zagreb-Astra 5-1!