Derby rămas indecis

Derby-ul dintre Steaua şi Dinamo s-a terminat 0-0, fiind prima remiză albă între cele două rivale din ultimii 16 ani. Chipciu a fost campionul ratărilor pe Arena Naţională, într-un meci la finalul căruia dinamoviştii au ajuns la 12 partide consecutive fără victorie în faţa roş-albaştrilor.

Încurajaţi de 9.000 de suporteri pe terenul rivalei, Dinamo a început partida în atac, Filip încercând un șut de la distanţă. Fără victorie de 11 meciuri în faţa Stelei, dinamoviştii au continuat ofensiva, iar Vali Lazăr și-a încercat și el norocul, însă nici șutul acestuia nu a prins cadrul porții.

După lovitura de cap a lui Hamroun din minutul 6, Steaua a mai amenințat poarta adversă abia în minutul 19, când Chipciu a fost blocat de un reflex senzaţional al lui Cerniauskas.

În debutul reprizei secunde, centralul Haţegan şi steliştii Adi Popa şi Alcenat au avut de suferit după o petardă aruncată din peluza dinamovistă.

_MG_9533

_MG_9534

În minutul 64, Adi Popa l-a găsit excelent pe Chipciu, dar „şeptarul” stelist s-a încurcat în minge şi şi-a trecut în cont încă o ratare imensă. Un minut mai târziu, Tade a trimis peste poarta dinamoviştilor, pentru ca în minutul 77, Chipciu să aibă ultima mare ocazie a partidei, când a tras puternic în bara transversală.

Astfel, derbyul României rămâne indecis, Steaua reușind să își mențină invincibilitatea pentru al 12-lea meci consecutiv.

Echipe:

Steaua: Cojocaru – Alcenat,  Toşca, Varela, Guilherme  – Muniru, Breeveld (Tudorie 60′) – Ad. Popa, Hamroun, Chipciu (Mihalcea 80′) – Tade. Rezerve: Nita, Rîpa, Papp,  Tahar, Enceanu. Antrenor: Mirel Rădoi

Dinamo: Cerniauskas – Feussi (Nedelcearu 46′), A. Marc, Melja, Fai – Vojnovici, Filip – Rotariu(P. Petre 62′), Matei (I. Șerban 69′), Lazăr – Gnohere. Rezerve: I. Popescu, Corbu, Tîrcoveanu,  Moldoveanu. Antrenor: Mircea Rednic