Copil și Ungur au câștigat finala turneului BRD Năstase Țiriac Trophy

ungur copil

Tenismenii români Marius Copil și Adrian Ungur au câștigat proba de dublu a turneului BRD Năstase Țiriac Trophy, dotat cu premii totale de 439.405 euro, învingând în finală, cu 3-6, 7-5, 17-15, perechea compusă din americanul Nicholas Monroe și neozeelandezul Artem Sitak, duminică, la Arenele BNR din Capitală.

Copil şi Ungur au început excelent meciul şi au câştigat primul game al finalei pe serviciul adversarilor. Perechea Monroe/Sitak a revenit însă şi a dictat ritmul jocului, impunându-se în următoarele game-uri. Monroe şi Sitak s-au impus în primul set cu 6-3, după aproximativ 30 de minute de joc.  Copil şi Ungur au început foarte bine setul 2 şi s-au desprins la 3-0, graţie unui break realizat rapid, însă Monroe și Sitak au recuperat ușor din diferență. Tenismenii români au reuşit un break şi câştigă setul 2 cu 7-5, astfel finala s-a decis în super tie-break.

După un super tie-break dramatic, Marius Copil şi Adrian Ungur au câştigat finala de dublu de la BRD Năstase-Ţiriac Trophy. Perecehea română s-a impus cu 3-6, 7-5, 17-15. În super tie-break, cei doi români au condus cu 4-1 şi 8-5 şi au avut două mingi de meci la 9-7, irosite însă. Monroe şi Sitak au revenit şi au ratat cinci mingi de meci, înainte ca Ungur şi Copil să se impună la a patra mingea de meci de care au beneficiat.

Marius Copil (24 ani) și Adrian Ungur (30 ani) s-au calificat în finală acestui turneu în urma victoriei cu 6-4, 3-6, 10-6 înregistrată în penultimul act în fața britanicilor Colin Fleming/Jonathan Marray.