Cele mai bune cadre didactice din România. Cine sunt cei care au primit titlul de „Profesor Bologna”

Evenimentul în cadrul căruia studenții i-au premiat pe cei mai buni profesori din țară a avut loc sâmbătă, în Alba Iulia. 

Nu mai puțin de 89 de cadre didactice universitare, selectate din peste 300, au primit distincţia de Profesor Bologna, în acest an.

Evenimentul s-a desfăşurat la Casa de Cultură a Studenţilor din Alba Iulia şi a fost organizat de ANOSR, în parteneriat cu Liga Studenților din Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia.

“Dumneavoastră, dragi colegi profesori Bologna, faceţi diferenţa. Excelenţa are faţete diferite – învăţământ superior, cercetare. Fiecare profesor, indiferent că este de liceu, de şcoală sau de facultate, trebuie să predea pentru România. Fiecare picătură de educaţie pusă în studenţi, este o picătură în viitorul României. Sunt onorat să fiu astăzi aici, alături de dumneavoastră. Dacă un eraţi aşa cum sunteţi, trebuia să fiţi inventaţi”, a declarat ministrul Educaţiei, Adrian Curaj, la Alba Iulia, citat de Libertatea.

Lista cu cei mai buni profesori din țară:

Daniela Trașcă – Academia de Studii Economice din București / Finanțe, Asigurări, Bănci și Burse de Valori

Mihaela Constantinescu – Academia de Studii Economice din București / Marketing

Camelia Crișan – Școala Națională de Studii Politice și Administrative / Comunicare și Relații Publice

Mihaela Bogdana Simion  – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia / Drept și Științe Sociale

Maria Angela Ureche – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia / Drept și Științe Sociale

Georgeta Orian – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia / Istorie și Filologie

Iuliana Wainberg Drăghiciu – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia / Istorie și Filologie

Silvia Maican – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia / Știinte Economice

Dan Constantin Dănulețiu – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia / Științe Economice

Valer Daniel Breaz – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia / Ştiinţe Exacte şi Inginereşti

Ioan Ileană – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia / Ştiinţe Exacte şi Inginereşti

Adrian Alexandru Tulbure – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia / Ştiinţe Exacte şi Inginereşti

Simona Varvara – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia / Ştiinţe Exacte şi Inginereşti

Nicoleta  Darie – Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași / Economie și Administrarea Afacerilor

Mugurel Patrichi – Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași / Economie și Administrarea Afacerilor

Bogdan Robu – Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași / Economie și Administrarea Afacerilor

Horia  Chiriac – Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași / Filosofie și Știinte Social-Politice

Loredana Cuzmici – Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași / Litere

Magda Jeanrenaud  – Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași  / Litere

Eugen Munteanu – Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași /Litere

Radu-Mihail Robota – Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași / Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei

Florin Toma – Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați / Arte

Sofia David – Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați / Economie și Administrarea Afacerilor

Camelia Budac – Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu / Facultatea de Științe Economice

Macarie Breazu – Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu / Inginerie „Hermann Oberth”

Ioan Mihu – Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu / Inginerie „Hermann Oberth”

Silvia Mărginean – Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu / Științe Economice

Doris-Louise Popescu – Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu / Științe Economice

Gabriel-Stelian Manea – Universitatea „Ovidius” din Constanța / Istorie și Știinte Politice

Cristian Moșnianu – Universitatea „Ovidius” din Constanța / Istorie și Știinte Politice

Timur Vasile Chiș – Universitatea „Ovidius” din Constanța / Știinte Aplicate și Inginerie

Amelia Buculei – Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava / Inginerie Alimentară

Ancuţa Prisacaru – Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava / Inginerie Alimentară

Călin Horațiu Ciufudean – Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava / Inginerie Electrică şi Ştiinţa Calculatoarelor

Andrei Diaconu – Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava / Inginerie Electrică şi Ştiinţa Calculatoarelor

Mihai Dimian – Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava / Inginerie Electrică şi Ştiinţa Calculatoarelor

Daniela-Elena Olariu – Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava / Inginerie Electrică şi Ştiinţa Calculatoarelor

Ovidiu-Andrei Schipor – Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava / Inginerie Electrică şi Ştiinţa Calculatoarelor

Sorin Ignatescu – Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava / Istorie – Geografie

Corina Gheorghiu Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava / Știinte ale Educației

Alexandru Mircea Nedelea – Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava / Știinte Economice și Administrație Publică

Cristian Găzdac – Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca / Istorie și Filosofie

Alina Preda – Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca / Litere

Darius-Vasile Bufnea – Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca / Matematică și Informatică

Adrian Sterca – Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca / Matematică și Informatică

Alina-Simona Rusu – Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca / Psihologie și Științele Educației

Paula Mureșan – Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca / Studii Europene

Mirela  Popa – Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca / Știinte Economice și Gestiunea Afacerilor

Călin Flaviu  Rus – Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca / Științe Politice, Administrative și ale Comunicării

Alexa Stoicescu – Universitatea București / Limbi și Literaturi Străine

Oana Anca Dubălaru (Fotache) – Universitatea București  Litere

Mirela Anghel – Universitatea București  Sociologie și Asistență Socială

Claudia  Ghișoiu – Universitatea București  Sociologie și Asistență Socială

Felix Horatiu  Arion – Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterniară, Cluj-Napoca  Horticultură

Sergiu  Zegrean – Universitatea de Vest din Timișoara  Arte și Design

Lucian  Pârvulescu – Universitatea de Vest din Timișoara  Chimie, Biologie, Geografie

Marian  Ilie – Universitatea de Vest din Timișoara  Departamentul Pentru Pregătirea Personalului Didactic

Aurora  Murgea – Universitatea de Vest din Timișoara  Economie și de Administrare a Afacerilor

Cristina Ana  Băniceru – Universitatea de Vest din Timișoara  Litere, Istorie și Teologie

Cristina  Chevereșan – Universitatea de Vest din Timișoara  Litere, Istorie și Teologie

Karla  Lupşan – Universitatea de Vest din Timișoara  Litere, Istorie și Teologie

Raluca Arianna  Vîlceanu – Universitatea de Vest din Timișoara  Litere, Istorie și Teologie

Mugur Daniel  Ciumageanu – Universitatea de Vest din Timișoara  Sociologie si Psihologie

Ciprian Ioan  Obrad – Universitatea de Vest din Timișoara  Sociologie si Psihologie

Claudia  Cristescu – Universitatea de Vest din Timișoara  Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării

Mihai Adrian  Panu – Universitatea de Vest din Timișoara  Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării

Corina  Turșie – Universitatea de Vest din Timișoara  Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării

Gheorghe Radu Emil – Mărieș  Universitatea din Oradea  Arte

Vasile  Grama-  Universitatea din Oradea  Geografie, Turism şi Sport

Raluca  Buhaş – Universitatea din Oradea  Geografie, Turism şi Sport; Ştiinţe Socio-Umane

Dan  Negruț – Universitatea din Oradea  Litere

Sergiu  Băltățescu – Universitatea din Oradea  Științe Socio-Umane

Ramona Nicoleta – Ciobanu  Universitatea din Oradea  Științe Socio-Umane

Marius  Drugaș – Universitatea din Oradea  Științe Socio-Umane

Adrian  Hatos – Universitatea din Oradea  Științe Socio-Umane

Simona  Trip – Universitatea din Oradea  Științe Socio-Umane

Olimpiu-Costinel  Stoicuta – Universitatea din Petroșani  Inginerie Mecanică și Electrică

Sorin  Vătavu – Universitatea din Petroșani  Inginerie Mecanică și Electrică

Klaus Gehart  Fissgus – Universitatea din Petroșani  Mine

Mirela  Monea – Universitatea din Petroșani  Științe

Ovidiu  Baniaş – Universitatea Politehnica Timișoara  Automatică şi Calculatoare

Marian  Greconici – Universitatea Politehnica Timișoara  Automatică și Calculatoare

Daniel Ioan  Hădărugă – Universitatea Politehnica Timișoara  Chimie Industrială și Ingineria Mediului

Alin-Florin – Totorean  Universitatea Politehnica Timișoara  Mecanică

Daniela  Zirra – Universitatea Româno-Americană din București  International Business

Nicoleta-Maria  Ilieș – Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca  Construcții

Vasile  Bîrle – Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca – Centrul Universitar Nord din Baia Mare  Inginerie

Ioan Claudiu  Farcaș – Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca – Centrul Universitar Nord din Baia Mare  Litere

Vasile  Berinde – Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca – Centrul Universitar Nord din Baia Mare  Științe.

loading...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *