Aur la bârnă și argint la sol pentru Andreea Munteanu la Cottbus

Andreea Munteanu

Gimnasta Andreea Munteanu a cucerit medalia de aur la bârnă și argint la sol în cadrul Turneului Maeștrilor de la Cottbus.

Andreea Munteanu a început în forță noul sezon competițional al Cupei Mondiale, reușind să se claseze pe podium în ambele finale la care s-a calificat, la bârnă și sol. La aparatul preferat al româncelor, Andreea a avut o evoluție sigură, acumulând 14.400 de puncte care a urcat-o pe prima poziție a competiției, în timp ce la sol s-a clasat pe locul secund, după experimentata poloneză Marta Pihan-Kulesz, cu 13,825 de puncte.

Cealaltă gimnastă din România care a participat la Turneul Maeștrilor de la Cottbus, Andreea Iridon, nu a reușit să se califice în finala competiției de la paralele, după ce ratarea exercițiului a plasat-o pe poziția a 11-a, iar la bârnă a obţinut nota 12,366 (locul 17). Gimnasta în vârstă de 15 ani și-a făcut debutul la nivelul senioarelor în cadrul acestei întreceri de „5 stele”.