ASA Târgu Mureș, CSU Craiova și Universitatea Cluj avansează în sferturile Cupei României

A doua zi a confruntărilor din optimile Cupei României a reprezentat un deliciu și în același timp oroare pentru microbiștii din provincie, care au avut parte de prelungiri la Craiova, însoțite de o accidentare teribilă, de multe goluri la Târgu-Mureș și de o reînviere a echipei de la Cluj prin spiritul lui Ogăraru și Neșu.

CS U Craiova își continuă parcursul fără înfrângere din competițiile interne, astăzi, reușind o victorie decisă în prelungirile meciului cu Viitorul Constanța din optimile de finală ale Cupei României.

Golul care a lansat cu adevărat jocul în ultimul meci de pe „Ion Oblemenco” a fost înscris de Băluţă abia în minutul 54, profitând de o gafă uriaşă a lui Balauru. Cu Hagi pe bancă, Viitorul a revenit cu egalarea prin Târu cu puțin timp înainte de a fluiera arbitrul sfârșitul partidei, deși Viitorul juca cu un om mai puțin pe teren încă din minutul 80, după eliminarea lui Puţanu. În prelungirile care aveau să decidă sfertfinalista, Alin Şeroni intră prin alunecare direct pe tibia lui Bancu, căruia îi provoacă dublă ruptură de tibie și peroneu, accident horror cum n-a văzut de mult timp fotbalul românesc. În 9 oameni, constănțenii blocează ofensiva oltenilor doar până în minutul 112, când Mateiu închide scoru de pe tabelă și califică CSU Craiova în faza următoare a Cupei României.

Echipele de start:

CS Universitatea Craiova: Bălgrădean – Achim, Acka (Avrămia ’46), Frăsinescu, Vătăjelu – Bancu, Brandan – Mateiu, Băluţă (Cârstea ’73), Ferfelea (Bawab ’70) – Curelea
Antrenor: Emil Săndoi

FC Viitorul Constanța: Balauru – Puţanu, Pană (Hodorogea ’64), Ţîru, Marin – Mărkuş (Cioablă ’72), Daminuţă – Nikolov, Şeroni, Neacşa – Cârstocea (Vînă ’46)
Antrenor: Gheorghe Hagi

Asa Târgu Mureș la meciul cu Ceahlăul

Cristi Pustai califică fără probleme echipa mureșeană în detrimentul moldovenilor, mult prea timorați pe terenul de fotbal. Încă din primele minute ASA Târgu Mureș se impune prin stilul ofensiv, în timp ce Ceahlăul nu găsește soluții pentru a ajunge la poarta adversă. Golul inevitabil al gazdelor însă a venit abia spre finalul primei reprize, când Gorobsov a rămas demarcat și trimite o minge de la 16 metri direct în vinclu spre dezamăgirea nemțenilor. Parada golurilor abia începea însă spre deliciul fanilor, fiindcă brazilianul Henrique și Hora rezolvă calificarea în doar 7 minute de la debutul reprizei secunde. Fără nici o replică din partea moldovenilor, Bumba își trece și el numele pe tabela de marcaj, înscriind în minutul 77, cu un şut sub bară din interiorul careului.

ASA Târgu Mureș: Stăncioiu – Velayos, Constantin, Balaur, Sepsi (Sălăgeanu 68′) – Gorobsov, Mureșan – Hora (Amauri 54′), Zicu, Bumba – Henrique
Antrenor: Cristi Pustai

Ceahlăul Piatra-Neamț: Jovic – Dumitraș, Gorea, Marc, Slavickas – Tăbăcărie, Onciu – Popadiuc (Gheorghiu 59′), Cârjan (Căruță 78′), Margină – Mândrușcă (A. Pavel 68′)
Antrenor: Florin Marin

U Cluj

Universitatea Cluj reușește să se califice în sferturile Cupei României, după o prestație destul de bună a echipei lui George Ogăraru la Brașov, unde nu a mai învins de 17 ani. Clujenii au dominat categoric adversarul în prima repriză, marcând de două ori în doar patru minute prin Lemnaru, în minutul 18, şi Ceppelini, în minutul 22. Brașovenii însă la scurt timp au redus din diferență prin Machado, care a marcat cu capul dintr-o lovitură fixă de la colțul terenului. Finalul primei reprize a și rezolvat soarta calificării studenților, care înscriu pentru 3-1 prin același Ceppelini chiar în ultimul minut al primei reprize.

FC Braşov: Marinescu – Vagner, Leko, Machado, Barna – Enceanu, Madeira (Aganovic 33′) – Cristea, Ciocâlteu (Grigoraș 76′), Grigorie – Ganea
Antrenor: Adrian Szabo

Universitatea Cluj: Niculescu – Ciupe, Ninu, Skvorc, Bambara – Viveiros (Kovacs 59′), Costin, Cristocea, Ceppelini – Lemnaru (Stojanovic 78′) – Gravenberch (Mengolo 67′)
Antrenor: George Ogăraru