Alexandra Dulgheru este prima sfertfinalistă de la Roma

Alexandra Dulgheru

Alexandra Dulgheru a reuşit pentru a doua oară consecutiv să surprindă publicul italian, după ce a eliminat-o din optimi, astăzi, pe Ekaterina Makarova, a opta favorită de la Roma. Succesul înregistrat îi permite accesul în sferturile competiţiei, unde o aşteaptă pe Simona Halep, şi un salt în Top 50 WTA.

Încrederea căpătată în urma victoriei eroice de ieri în faţa cehoaicei Lucie Safarova, după un meci-maraton finalizat cu scorul de 1-6, 6-4, 7-6 pentru româncă, a ajutat-o pe Alexandra Dulgheru să domine meciul cu Ekaterina Makarova.

Chiar dacă a fost vulnerabilă în debutul meciului, bucureşteanca a ştiut să profite de forma de oboseală şi numeroasele greşeli neforţate ale rusoaicei, încât a egalat-o până la 4-4 şi a forţat adjudecarea primul set.

În setul secund, Dulgheru a făcut o serie 4 break-uri şi a buimăcit-o pe jucătoarea de pe locul 8 WTA, care nu a putut schimba soarta partidei. Scor final 6-4, 6-3.

Această frumoasă victorie o va aduce pe Alexandra până pe locul 47 WTA, pe cea mai bună clasare din carieră.

În sferturile turneului de la Roma, Dulgheru se va duela cu Simona Halep sau Venus Williams.