Alexandra Dulgheru este în semifinalele turneului din Malaezia

Alexandra Dulgheu la turneul de la Kuala Lumpur

Alexandra Dulgheru își continuă parcursul excelent de la turneul din Kuala Lumpur, reușind să se califice după cinci ani într-o semifinală WTA.

Alexandra Dulgheru s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Kuala Lumpur, cu o victorie în minimum de seturi, 7-6, 7-5, în faţa favoritei cu numărul opt, Julia Georges.

Românca a învins primul set în tie-break, după o oră și 12 minute, pe parcursul cărora au fost numeroase răsturnări de situație. În setul secund, Goerges a început mai bine, dar Dulgheru a revenit pe final.

Pentru un loc în finala competiţiei, Dulgheru va lupta cu învingătoarea partidei dintre Kurumi Nara, locul 57 WTA şi favorită şase, şi Jarmila Gajdosova, cap de serie numărul patru şi poziţia 52 WTA.

Pentru accederea în semifinală, Alexandra Dulgheru va primi un cec în valoare de 11.500 de dolari şi 110 puncte WTA, care o urcă 14 poziţii, până pe un provizoriu loc 80, la următoarea actualizare a clasamentului mondial.