Adrian Ungur aduce României primul punct din confruntarea cu Israel din Cupa Davis

cupa davis echipa romaniei

Adrian Ungur, locul 159 ATP, l-a învins, astăzi, în Sala Transilvania din Sibiu, cu scorul de 7-5, 6-3, 6-0, pe Bar Tzuf Botzer, locul 893 ATP, în prima partidă a întâlnirii România – Israel, din cadrul turului I al Grupei I a Zonei Euro-africane a Cupei Davis.

România şi Israel se duelează în Cupa Davis, într-un meci care contează pentru turul 1 al grupei I valorice a zonei Europa-Africa, iar Adrian Ungur a adus deja primul punct echipei naționale.

Partida a durat aproape o oră şi 50 de minute, iar break-ul din primul set, la 6-5, a fost decisiv.

„A fost un meci dificil, un meci greu. Nu îl cunoşteam prea bine pe adversar, dar mă bucur că am câştigat şi am adus primul punct”, a spus Ungur la TVR.

În cel de-al doilea meci al întâlnirii, Marius Copil, locul 168 ATP, va evolua împotriva lui Dudi Sela, locul 108 ATP. Partida de dublu va avea loc sâmbătă, de la ora 15.00, iar ultimele două meciuri de simplu vor fi duminică, de la ora 13.00.

Prima doamnă, Carmen Iohannis, a venit la meci. Preşedintele Klaus Iohannis a decis să vadă partida de dublu de sâmbătă.